Panele fotowoltaiczne
Zainwestuj w przyszłość swojego budżetu
Nasz profilPanele fotowoltaiczneInstalacje elektrycznePomiary elektryczneStacje ładowania samochodów elektrycznychPrzykładowe ceny instalacji fotowoltaicznychSklepKontakt
Panele fotowoltaiczne

 

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i czy warto w nią inwestować?

 

panele fotowoltaiczne Mówiąc w dużym uproszczeniu jest to zestaw baterii słonecznych, które odpowiednio dobrane zasilą nasz dom w darmowy prąd pozwalając tym samym zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne, które instalujemy w nasło-necznionych miejscach to inaczej ogniwa słoneczne w których następuje przemiana promieni słonecznych na prąd. Markowa i dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna to gwarancja 25-letniej, bezobsługowej pracy słońca na potrzeby naszego domu. Z tego powodu wszystkie zlecenia realizujemy wyłącznie na sprawdzonych systemach opartych o ogniwa drugiej generacji. Wykonane są z takich komponentów jak tellurek kadmu, krzem amorficzny i mieszanki miedzi, indu, galu i selenu. 
Co do korzyści z inwestycji to przy rosnących cenach prądu, jak również przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na energię (klimatyzatory, pompy ciepła, oświetlenia fasadowe) nie musimy nikogo już przekonywać w tym zakresie. 

 

 

 
Przeciętny nowobudowany dom posiada dziś powierzchnię 200m/kW i zamieszkiwany jest przez rodzinę 3-4 osobową,system fotowoltaiczny w domu jednorodzinnym która zużywa rzecz jasna prąd. Zmieniające się przepisy budowlane zaostrzyły w ostatnich latach kwestie związane z doborem systemów grzewczych, toteż coraz popularniejsze w tym zakresie stają się pompy ciepła, które z wolna wypierają piece gazowe (o węglowych nawet nie wspominamy). Gdy do tego dodamy czajniki elektryczne, płyty indukcyjne, piekarniki elektryczne, kuchenki mikrofalowe, lodówko zamrażarki, pralki, klimatyzatory, sprzęt audio-RTV i wiele, wiele innych urządzeń umilających nam życie to bez trudu przekroczymy pobór 1000 kWh w skali miesiąca. Łatwo więc policzyć, iż rocznie nasz budżet uszczu-plony zostanie na pokrycie rachunków za prąd o kwotę 7000 zł. Zakładając, iż system fotowoltaiczny potrzebny do zasilenia potrzeb wspomnianego domu kosztuje około 25000zł szybko wyliczymy, że zwrot inwestycji nastąpi po około 3 latach. I to bez dofinansowania!

Jak zatem dobrać system, jeśli decyzja zapadła na TAK?
Najlepiej zdać się na fachowców, którzy pomogą wykonać stosowne wyliczenia. Łatwo bowiem niedoszacować lub przeinwestować inwestycję. Niedoszacowanie mocy skutkować będzie wydłużonym czasem zwrotu
i niedostatecznym spadkiem wysokości rachunków za prąd. Przeinwesto-wanie sprawi, że utracimy nadwyżkę wyprodukowanej energii. Warto bowiem wiedzieć, że gospodarstwa domowe nie mogą sprzedawać prądu jak podmioty gospodarcze. Jeśli nadwyżka wystąpi sezonowo (wyjazd latem na urlop) to zostanie rozliczona w późniejszym terminie (w okresie jesienno-zimowym, gdy panele pracują z mniejszą wydajnością). Ale jeśli nadprodukcja ma efekt stały, wówczas przepadnie na rzecz dostawcy energii.
panele fotowoltaiczneJak zatem wyliczamy właściwy dobór mocy? Kluczowym zagadnieniem w tym zakresie jest informacja o tym, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię. Pomocne są tu rachunki za prąd z których łatwo wyliczyć, ile kilowatogodzin zużywamy w skali roku, ewentualnie ile kosztuje nas energia z sieci. Na tej podstawie możemy szybko obliczyć moc instalacji korzystając z dwóch prostych sposobów liczenia:

sposób 1 - załóżmy, że miesięcznie wydajemy na prąd 100zł co w skali roku da nam kwotę 1200zł przy cenie za 1kWh w wysokości 50gr. Dzieląc kwotę 1200zł przez cenę prądu uzyskamy ilość prądu jaką zużywamy rocznie. W naszym wypadku będzie to 2400kWh a więc instalacja, którą powinniśmy zainstalować by optymalnie wykorzystać energię słoneczną powinna mieć moc 2,4kW. 

sposób 2 - szybszy, lecz mniej dokładny zakłada, iż każde 1000zł wydane rocznie na prąd równe jest 1kW mocy instalacji fotowoltaicznej. 

Kolejnym krokiem jest ustalenie miejsca montażu paneli. Im bardziej nasłonecznione tym lepiej. Ostatnią istotną informacją jaka jest niezbędna do obliczeń to tzw. opust jaki będzie można odebrać od dostawcy energii. Wyliczenia to jednak teoria a praktyka pokazuje, że życie potrafi stawiać spore wyzwania. Przykładowo chcąc zrealizować instalację o mocy 10kW potrzebujemy ponad 50m/kW nasłonecznionej powierzchni. Jeśli budynek stoi w zadrzewionym terenie warto rozważyć przeniesienie paneli na grunt. Podnosi to co prawda koszt inwestycji i zabiera cenne miejsce na działce, jednak z drugiej strony gwarantuje większą wydajność a przez to i opła-calność.

Pamiętaj, im bardziej zacieniony panel tym mniejsza jego wydajność. 

Jak widać na rysunku obok tylko część paneli jest właściwie nasłoneczniona. Instalatorzy częstozacieniona instalacja fotowoltaiczna zapominają lub wręcz nie zwracają uwagi na kwestie związane z cieniem. A ten generowany jest nie tylko przez otaczające dom drzewa czy inne budynki, ale także przez elementy konstrukcyjne własnego zadaszenia. Wystarczy komin, antena satelitarna, nie mówiąc już o wszelkiego rodzaju nadbudówkach, by właściwie dobrana instalacja solarna pracowała na pół gwizdka. Dlatego tak ważna jest staranna obserwacja miejsca, które ma posłużyć do umiejscowienia systemu.
Na budynku widocznym obok aż pięć paneli służy wyłącznie ozdobie a przecież nie w tym celu zostały zamontowane. Pamiętajmy bowiem, że nawet kilka większych liści potrafi ob
niżyć o połowę sprawność naszej instalacji.

Równie istotnym czynnikiem jak nasłonecznienie jest także właściwy kąt montażu paneli. W Polsce najczęściej spotykamy domy przykryte dachami mającymi kąt nachylenia 30 - 45 stopni. Optymalny zaś kąt nachylania paneli fotowoltaicznych to 34 stopnie względem ziemi. Im większe odstępstwo od tej normy, tym mniejsza wydajność instalacji, choć musimy także pamiętać o tym, iż w zależności od pory roku kąt ten będzie się zmieniać. Ponieważ w Polsce najefektywniejszym okresem dla pracy paneli jest lato, toteż panele zainstalowane na stałe powinny mieć zachowany właśnie ten kąt ustawienia.

Jeśli zainteresowaliśmy Państwa inwestycją w przyszłość to zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie podzielimy się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem pod kątem doboru właściwej instalacji fotowoltaicznej, jak również przejdziemy z Państwem całą drogę związaną z wykonaniem i oddaniem do użytku Waszej przydomowej elektrowni. Każdą naszą pracę traktujemy indywidualnie i rozpoczynamy od oględzin miejsca w którym mają być zainstalowane panele. W trakcie wizyty ustalamy szczegóły oferty - wyliczamy moc instalacji, omawiamy opcje dodatkowe, sposób montażu i termin realizacji. Na tej podstawie przygotowujemy umowę, która jest gwarantem podjęcia się zlecenia. Po wykonaniu prac otrzymują od nas Państwo fakturę VAT.

instalacje fotowoltaiczne

instalacja fotowoltaiczna
instalacja PVinstalacja fotowoltaiczna 10kWREKLAMA

MASKI MEDYCZNE, PRZECIWWIRUSOWE, KORONAWIRUS
* certyfikowane maski medyczne dla lekarzy
* przyłbice medyczne chroniące twarz i oczy - jednorazowe oraz z wymiennymi szybkami
* płyn do dezynfekcji rąk niemieckiej firmy Tinget
* rękawiczki nitrylowe, bezpudrowe, lateksowe


Nasz profilPanele fotowoltaiczneInstalacje elektrycznePomiary elektryczneStacje ładowania samochodów elektrycznychPrzykładowe ceny instalacji fotowoltaicznychSklepKontakt